BELGELENDİRME
BELGELENDİRME
Helal Gıda Sertifikası

Helal Gıda Sertifikası

Helal Gıda Sertifikası, güvenli gıda tüketimi için ihtiyaç duyulan en önemli sertifikalardan birisi olmaya başladı. Çünkü “Helal Gıda” logosuna sahip bir ürün içerisinde insan sağlığına zarar verici bir maddenin bulunması mümkün değildir. İnsanlar artık daha bilinçli ve ne yediklerini bilmek istiyor. Bu nedenle de, gıda güvenliğine oldukça fazla önem veriliyor. 

Konvansiyonel yöntemlerle üretilen ve piyasaya sürülen gıda ürünleri içerisindeki renklendirici ve koruyucu maddelerin insan sağlığı üzerindeki etkisinin herkes farkındadır. Bu farkındalık, helal gıda sertifikasına sahip markaların önemini artırıyor. Helal Gıda Sertifikası, akredite kurumlar tarafından veriliyor. Bağımsız olan bu kurumların uzmanları tarafından Helal Sertifikası başvurusu yapan markanın gıdaları inceleniyor. Helal Gıda yönetmeliğine aykırılık tespit edilmediği takdirde sertifika veriliyor. 

Helal gıda Pazar büyüklüğü nedir?

İnsan sağlığını tehdit eden gıda ürünlerinin olduğunun bilincinde olan milyonlarca insanın helal gıdaya yöneldiğini söylemek doğrudur. Özellikle, 1,5 milyar nüfusa sahip İslam coğrafyası için helal gıda çok daha önemli bir yer tutuyor. Müslümanlar için yasak olan gıdaların tüketiminden uzak durmak, dini bir vecibedir. Aynı zamanda da, sağlık için bir gerekliliktir. Güvenli gıdaya duyulan ihtiyacın her geçen gün arttığı dünyamızda Helal Gıda Sertifikası tedarik edilmesi, gıda üretimi yapan şirketlerin tercih edilebilirliğini artırıyor. 

Helal Gıda, sadece İslam sınırları içerisinde geçerliliği olan bir konu değildir. Gıdalarda kullanılan zararlı kimyasal maddelerin insan sağlığına olan zararı anlaşıldıkça helal gıda, global bir ihtiyaç haline geliyor. Bu nedenle, gıda veya kozmetik gibi ürünleri üreten markaların helal gıda sertifikası almaları küresel pazardaki rakiplerinden bir adım önde olmalarını sağlıyor. 

Helal gıda sertifikasına sahip ürünlerde katkı maddesi bulunmuyor mu?

Helal Gıda ibareli ürünler içerisinde sağlığa zarar verici maddelerin bulunması yönetmeliğe aykırıdır. Ancak insan sağlığına zarar vermeyen katkı maddelerinin belli bir miktar kullanılması Helal Gıda ibaresini almaya engel değildir. Bunlarla ilgili detaylar Helal Gıda Yönetmeliği tarafından belirlenmiştir. Bu yönetmelik gereğince katkı maddesi olarak kullanılabilecek malzemeler, bitki ve helal hayvan gruplarından elde edilebilir. 

Tags: Helal Gıda Sertifikası